Lekarz nie może zabrać swojej wiedzy do grobu

 

lek.med. Jacek Roik

Pl. Kosciuszki 4/23 , 33-100 Tarnow,
www.roik.pl , roik@roik.pl
tel.domowy 0-14, 621 53 48

 

Nazywam się Jacek Roik, jestem lekarzem chorób wewnętrznych. Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie ukończyłem w 1969 roku.

W marcu 1984 roku napisałem list do prof. Juliana Aleksandrowicza w Krakowie z zapytaniem: czy jest sens organizować sklep ze zdrową żywnością w Tarnowie? Pracując jako lekarz pierwszego kontaktu zauważyłem, że ilość wypisywanych recept dla pacjentów nie przekłada się na ich poprawę stanu zdrowia! Widziałem również moje recepty w koszu na śmieci obok przychodni, gdzie wtedy pracowałem! Nie było najmniejszego sensu powielać ten styl leczenia i pisać tylko leki chemiczne! Postanowiłem wypisywać Moim Pacjentom recepty na zdrowy styl życia! Dlatego napisałem list do Autorytetu w tej dziedzinie jakim był ś.p. prof. Julian Aleksandrowicz (zmarł w 1988 roku w Krakowie).

Otrzymałem natychmiastową odpowiedź od Profesora Juliana Aleksandrowicza, że jak najbardziej jest potrzeba zorganizowania takiej placówki nie tylko w Tarnowie! Przeczytałem wiele książek, które napisał Profesor Julian Aleksandrowicz i Jego sposób myślenia o zdrowiu przekonał mnie i spowodował zmiany w moim postępowaniu jako lekarza! Zacząłem zwracać uwagę na holistyczne podejście do zdrowia! A więc nie tylko leki ale odżywianie, środowisko w którym żyjemy i pracujemy, wreszcie higiena psychiczna oraz wysiłek fizyczny a przede wszystkim zdrowa żywność jaką codziennie spożywamy, ma znaczenie dla każdego z nas jeżeli chodzi o zdrowie!

Zrozumiałem ucząc się od Profesora Juliana Aleksandrowicza, że od rolników czyli "Lekarzy Ziemi" zależy w dużym stopniu nasze zdrowie! Stąd moje poszukiwanie zdrowej żywności w Polsce, stąd pomysł zorganizowania Wirtualnych Targów Zdrowej Żywności i Produktów Naturalnych! Jest to jakby przedłużenie idei Targów Zdrowej Żywności, które po raz pierwszy odbyły się w Tarnowie w 1985 roku i są do tej pory najstarszą tego typu imprezą w Polsce! Takie Targi jako impreza handlowa trwają kilka dni, a o ZDROWIE trzeba dbać cały rok dzień w dzień! Staram się każdemu Pacjentowi z którym się stykam w codziennej praktyce przekazywać WIEDZĘ  na temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych. To zagadnienie uważam za najważniejszy cel mojej pracy! Można mieć dużo pieniędzy a mało wiedzy na temat jak być zdrowym i zmierzać ku chorobie, a gdy sytuacja jest odwrotna możemy być zdrowsi!

Zapraszam do współpracy, bo zdrowie jest największym naszym skarbem! Chętnie sie podzielę swoimi doświadczeniami, zobowiązuje mnie do tego pamięć o Profesorze Julianie Aleksandrowiczu, bo Jemu zawdzięczam

 

Człowiek jest tyle wart ile uczyni
dla drugiego

Prof. Julian Aleksandrowicz